تبلیغات
ترامادول - كارشناسان می‌گویند مسمومیت ناشی از مصرف ترامادول همچنان جزء شایع‌ترین مسمومیت‌ها محسوب می‌شود.

ترامادول

دوستان بزرگوار امید من سلامتی همه شما هست من خودم درد کشیده هستم

كارشناسان می‌گویند مسمومیت ناشی از مصرف ترامادول همچنان جزء شایع‌ترین مسمومیت‌ها محسوب می‌شود.


این در حالی است كه در گذشته بیشتر مسمومیت‌های دارویی، مربوط به مصرف داروهای ضدافسردگی بود ولی در حال حاضر ترامادول و مصرف داروهای سیستم اعصاب مركزی مانند خواب‌آورها، مسكن‌ها و داروهای ضدافسردگی جزء بیشترین مسمومیت‌های دارویی به شمار می‌رود.

این خبر در حالی برای چندمین بار تكرار می‌شود كه به عقیده متخصصان لزوم اطلاع‌رسانی در زمینه مصرف این دارو بسیار مهم است و پزشكان در نوشتن نسخه‌های درمانی و داروخانه‌ها در تحویل دارو خارج از نسخه باید دقت بیشتری داشته باشند.

با این اوصاف ظاهرا داروی ترامادول تنها منجر به مسمومیت نمی‌شود چون اعتیاد به ماده مخدر كراك در ایران هم نتیجه مصرف خودسرانه این دارو و همچنین ریتالین است؛ به‌طوری كه مدت‌هاست گروهی داروی ریتالین را به‌عنوان قرص تقویت حافظه به جوانان معرفی می‌كنند كه مصرف خودسرانه آن بدون تجویز پزشك اعتیادآور است.

همچنین برخی نیز قرص ترامادول را به خاطر خاصیت ضد‌درد خودسرانه به دیگران توصیه می‌كنند. بررسی‌ها نشان می‌دهد اعتیاد به ماده مخدر كراك نتیجه مصرف ناآگاهانه ترامادول بوده است. با این حال سؤال این است كه ریتالین و ترامادول واقعا در سوق‌دادن مصرف‌كنندگان به سمت ماده مخدری مثل كراك مؤثر هستند؟

فقط تحت نظر پزشك

با توجه به عوارض بسیار شدید ناشی از تزریق آمپول ترامادول، اداره كل نظارت بر امور دارو و مواد‌مخدر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی از حدود 2سال قبل، تجویز و تزریق آن را صرفاً محدود به بیمارستان‌ها كرده است.

همچنین توزیع و مصرف این دارو تنها به مراكز درمانی مجهز به سیستم اورژانس و بیمارستان‌ها، تحت نظر مستقیم پزشك و مطابق پروتكل كنترل درد محدود شده است.

این دارو به‌صورت خوراكی یا تزریقی در درد‌های نسبتاً شدید حاد یا مزمن از قبیل درد‌های بعد از عمل جراحی و درد‌های سرطانی استفاده می‌شود.

دكتر شاهین شادنیا، سرپرست بخش مراقبت‌های ویژه مسمومیت بیمارستان لقمان و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با تصریح اینكه ترامادول به‌دلیل اینكه یك مسكن مخدر است، مسلما سوء‌مصرف آن زمینه‌ساز مصرف مواد دیگر و در دوزهای بالاتر می‌شود، به همشهری می‌گوید: افرادی كه درخصوص این دارو سوء‌مصرف دارند، افرادی با رفتارهای پرخطر هستند و نوع مصرف آنها مسلما رو به تغییر خواهد بود؛ چون ماهیت اعتیاد، یك ماهیت پیشرونده است؛ یعنی از دوزها و تركیبات پایین شروع می‌شود و فرد را به سوی تركیبات با دوز بالا مثل كراك سوق می‌دهد.

دكتر شادنیا، رئیس بخش مسمومین بیمارستان لقمان نیز با اشاره به اینكه تصور اینكه این دارو می‌تواند در ترك اعتیاد مؤثر باشد یا اینكه شادی‌آور است، كاملاً عامیانه و غلط است، در ادامه بیان می‌كند: تمام موارد استفاده از این دارو از نظر ما سوءمصرف دارو است و ترامادول به هیچ وجه خاصیت ترك اعتیاد یا شادی‌زایی ندارد.

وی با بیان اینكه تركیبات ترامادول فقط به‌عنوان مسكن هستند، تصریح می‌كند: به‌دلیل اینكه بعضی از گیرنده‌های سیستم اعصاب مركزی با تركیبات مخدر مشترك هستند، برای همین این باور غلط وجود دارد كه این دارو خاصیت ترك اعتیاد دارد. دكتر محمد‌علی شهركی، روانپزشك نیز با اشاره به اینكه ترامادول جزء دسته داروهایی است كه باید توسط روانپزشكان و پزشكان تجویز شود، به همشهری می‌گوید: در مورد داروی ترامادول باید گفت این دارو باعث گرایش به مواد‌مخدر به‌خصوص تریاك می‌شود.

به گفته وی البته در یك حكم كلی ما نمی‌توانیم بگوییم سوء‌مصرف این دارو منجر به استفاده از كراك می‌شود چون هر داروی مخدری اگر سوء‌مصرف شود، وابستگی به مواد‌مخدر را هم حتما خواهد داشت.

ریتالین فقط به ریتالین معتاد می‌كند

اما در حالی كه كارشناسان معتقدند سوء‌مصرف ترامادول، فرد را برای استفاده از كراك نیز كاملا آماده می‌كند، ظاهرا در مورد داروی ریتالین نظرات متفاوتی وجود دارد. متیل فنیدیت (MPH) با نام تجاری «ریتالین» توسط كمپانی داروسازی «نوارتین» در سال 1954 به بازار دارویی دنیا عرضه شد.

ابتدا قرار بود این دارو برای درمان افسردگی، خواب‌آلودگی در طول روز و سندرم خستگی مزمن استفاده شود اما به‌تدریج با پیشرفت علم و تجربه‌های گوناگون مشخص شد می‌توان از این دارو در درمان كودكانی كه دچار اختلال بیش‌فعالی و كم‌توجهی هستند نیز استفاده كرد.

ابتدا تمام ماجرا از كالج‌های آمریكایی و استرالیایی شروع شد. قرص ریتالین خواصی شبیه آمفتامین- همان قرصی كه به اكستازی مشهور است- دارد؛ به‌طوری كه خیلی از دانشجویان به‌دلیل تأثیر آن در درمان خواب‌آلودگی در طول روز، برای درس‌خواندن چند عدد از این قرص‌ها را مصرف می‌كردند.

دكتر شادنیا با بیان اینكه ریتالین هم جزء مشتقات آمفتامین‌هاست و تركیبی است كه به خاطر داشتن اثرات تحریكی مورد مصرف قرار می‌گیرد، توضیح می‌دهد: این دارو هم اگر زیر نظر پزشك مصرف نشود، برای فرد مصرف‌كننده وابستگی می‌آورد.

به گفته وی، مصرف درازمدت ریتالین نیز مانند سایر محرك‌ها انرژی فرد را در كوتاه‌مدت افزایش می‌دهد ولی در دراز‌مدت برای فرد مشكلاتی نظیر اختلال در خواب، افسردگی، عدم‌لذت از زندگی و گوشه‌گیری را به همراه دارد؛ پس این دارو هم مسلما زمینه‌ساز گرایش به مواد‌مخدر دیگری مثل كراك خواهد شد.

شنیدن این عبارات از زبان سرپرست بخش مراقبت‌های ویژه مسمومیت بیمارستان لقمان در حالی است كه به عقیده دكتر شهركی مصرف این دارو به‌صورت كنترل‌شده و تحت نظر پزشك هیچ‌گونه عوارضی از جمله وابستگی به كراك ندارد.

وی به نكته دیگری نیز اشاره می‌كند: در حال حاضر آن‌قدر كه مصرف ماده‌ای مثل شیشه در جامعه زیاد شده، كمتر كسی را به سوی مصرف این دارو می‌آورد؛ علاوه بر اینكه ریتالین اگر هم قرار باشد اعتیاد بیاورد، فقط اعتیاد به ریتالین را به همراه خواهد داشت كه آن‌هم برطرف‌شدنی است.

پس به‌دنبال مصرف ریتالین، اعتیاد به كراك به هیچ وجه ایجاد نخواهد شد. البته فراموش نشود كه به گفته كارشناسان، ریتالین دارویی است كه اگرچه توسط پزشكان تجویز می‌شود ولی مصرف‌كنندگان تصور می‌كنند این قرص‌ها بی‌خطرند و بدنامی مواد‌مخدر را ندارند؛ در حالی كه به گفته كارشناسان عوارض مصرف خودسرانه این قرص‌ها می‌تواند در حد مواد دیگر نظیر كوكائین و آمفتامین باشد.

همچنین پزشكان و روانپزشكان نیز با صراحت اعلام می‌كنند ترك كردن داروهای محرك آمفتامینی نظیر ریتالین و اكستازی، بسیار سخت‌تر و پیچیده‌تر از كراك، هروئین و سایر مواد‌مخدر است.


نوشته شده در تاریخ شنبه 8 بهمن 1390 توسط admin
استفاده از مطالب وبسایت با ذکر نام ترامادول 100 بلامانع است