تبلیغات
ترامادول - حقایقی در مورد حشیش

ترامادول

دوستان بزرگوار امید من سلامتی همه شما هست من خودم درد کشیده هستم

هفت کثیف
كانابیس (حشیش یا ماری جوانا) از ۵۰۰۰ سال پیش هم برای مقاصد تفریحی و هم برای مقاصد طبی مورد استفاده بود.این ماده كه منشاء آن را چین یا آشور دانسته اند، قرن ها برای بیماری هایی مانند روماتیسم، جراحات و بیماری هایی مربوط به مواد زائد بدن به كار می رفته است. در كشورهای غربی پس از دوره ای از رواج مصرف آن در دهه های ۶۰ و اوایل ۷۰ كه آن را به یكی از نمودهای اعتراض اجتماعی جوانان بدل كرد، طی دو دهه گذشته مصرف آن به شدت افزایش یافته است، به طوری كه در بعضی از كشورها مصرف آن حتی از سیگار هم بیشتر شده است. در عین حال اختلاف نظرهای عمده ای حتی بین پژوهشگران در مورد میزان اثرات مضر آن و اثرات مفید آن در درمان بعضی از بیماری ها و نحوه مواجهه با مصرف آن در سطح جامعه بروز كرده است.

فرآورد ه های كانابیس
كانابیس از گونه مونث گیاه شاهدانه «كانابیس ساتیوا» به دست می آید.ماده اصلی روانگردان آن امگا _ ۹ _ تتراهیدروكانابینول (
THC) است. محتوای THC در سرشاخه های گلدار گیاه در بالاترین حد است و به ترتیب در برگ ها، برگ های تحتانی، ساقه و دانه های گیاه كاهش می یابد.فرآورد ه هایی كه از این گیاه به دست می آید، شامل ماری جوانا (با محتوای THC ۰/۵ تا ۵ درصد) كه از سرشاخه های گلدار و برگ های خشك شده گیاه به دست می آید، حشیش (با محتوای THC ۲ تا ۲۰ درصد) كه از رزین خشك شده و گل های فشرده شده گیاه تهیه می شود و روغن حشیش كه حاوی ۵ تا ۱۵ درصد THC است.كانابیس به صورت سیگارت یا با قلیان كشیده می شود و گاهی آن را با توتون مخلوط می كنند. افرادی كه حشیش یا ماری جوانا می كشند، معمولاً پك های عمیق می زنند و نفس خود را نگه می دارند تا جذب آن را به حداكثر برسانند. ماری جوانا یا حشیش ممكن است خورده شوند.

تاثیرات حاد مصرف كانابیس
مصرف كانابیس باعث سرخوشی و آرامش، تغییرات ادراكی، تحریف درك زمان تشدید تجربیات حسی معمول مانند خوردن، تماشای فیلم و شنیدن موسیقی می شود. حشیش هنگام مصرف در محافل جمعی ممكن است باعث خنده و پرحرفی مسری شود.مصرف زیاد این ماده و نشئگی حاصل از آن باعث اختلال در توجه و حافظه كوتاه مدت، مهارت های حركتی، زمان واكنش و فعالیت های مستلزم مهارت می شود.شایع ترین عارضه زودرس مصرف كانابیس در افرادی كه بار اول از آن استفاده می كنند حمله اضطراب و وحشت زدگی است كه یكی از دلایل رایج ادامه ندادن مصرف آن است. این حالت همچنین در افرادی كه مداوماً كانابیس مصرف كنند، هنگام مصرف بیش از حد معمول آن، دیده می شود.بعد از كشیدن حشیش در عرض چند دقیقه ضربان قلب ۵ تا ۲۰ درصد افزایش می یابد، فشار خون در حال نشسته افزایش و با ایستادن كاهش می یابد. این اثرات در یك فرد سالم عارضه چندانی ایجاد نمی كند و نسبت به آنها تحمل به وجود می آید. مسمومیت حاد كانابیس احتمال بسیار كمی دارد و تا به حال موردی از مسمومیت از آن در انسان گزارش نشده است.كانابیس بر حسب میزان مصرف باعث اختلال در كاركرد شناختی و رفتاری می شود كه بالقوه می تواند باعث اختلال در رانندگی وسایل نقلیه یا كار با سایر ماشین ها كه مستلزم مهارت است شود. یك پیامد احتمالی وخیم مصرف كانابیس در صورتی كه در حد نشئگی استفاده شده باشد می تواند تصادفات رانندگی باشد. گرچه در شبیه سازهای آزمایشگاهی اثر مصرف تفریحی كانابیس به مهارت های رانندگی معادل غلظت های ۰
/۰۷درصد تا ۱/۰ درصد الكل در خون بوده است، بررسی اثرات كانابیس در شرایط واقعی جاده ها اثرات خفیف آن است، شاید به علت آنكه مصرف كنندگان كانابیس بیشتر از مصرف كنندگان الكل به اختلال مهارت های خود آگاهی دارند و از رانندگی پرهیز می كنند.نتایج بررسی های همه گیر شناسی در مورد نقش حشیش در حوادث رانندگی در جاده ها دوپهلو بوده است و به نظر می رسد كه در این موارد نقش كانابیس تنها افزایش اثرات الكل است.

اثرات درازمدت مصرف كانابیس
- دستگاه ایمنی: گرچه بررسی ها در حیوانات آزمایشگاهی نشان دهنده مهار اجزای مختلف دستگاه ایمنی به وسیله كانابیس است، در حال حاضر هیچ شاهد قطعی وجود ندارد كه مواد شبه كانابیس كاركرد ایمنی انسان را مختل كنند.
- دستگاه تنفس: دود كردن طولانی مدت و به مقدار زیاد كانابیس باعث افزایش علائم تنفسی در مبتلایان به برونشیت مزمن مانند سرفه كردن، تولید خلط وخس خس سینه می شود و با كاهش كاركرد ریوی همراهی دارد.كشیدن طولانی مدت حشیش یا ماری جوانا ممكن است باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان های دستگاه تنفس شود و میزان اثر آن در این رابطه دست كم در حد كشیدن سیگار معمولی است.
- دستگاه تولید مثلی: گرچه تجویز مزمن
THC به حیوانات آزمایشگاهی باعث بعضی اختلالات تولید مثلی در آن ها شد، اثرات مشابه در انسان مشاهده نشده است.تنها مورد ثابت شده كاهش وزن جنین در مادرانی است كه در طول بارداری به كشیدن حشیش ادامه داده اند.
- اثرات رفتاری: نتایج مطالعات در مورد میزان رابطه بین مصرف زیاد كانابیس در نوجوانی و اختلال تحصیلی در دوران تحصیلی و دوران كاری متعارض بوده است.
- اثرات شناختی: مصرف طولانی مدت و به مقدار زیاد كانابیس باعث ایجاد نقصان شدید و شدیداً ناتوان كننده حافظه، توجه و كاركرد شناختی مانند آنچه در الكل دیده می شود نمی شود، اما ممكن است اختلال خفیفی در توجه و حافظه به وجود آید كه پس از قطع مصرف كانابیس احتمالاً برگشت پذیر است.
- وابستگی به كانابیس: در افرادی كه به طور مزمن مقدار زیادی كانابیس مصرف می كنند و به رغم عواقب ناگوار شخصی به مصرف آن ادامه می دهند وابستگی به كانابیس به وجود می آید. معمولاً از هر ده نفری كه به مصرف كانابیس مبادرت می كنند، تنها یك نفر در حین ۴ تا ۵ سال بیشترین میزان مصرف به آن وابسته می شود.خطر این وابستگی كمتر از خطر وابستگی به نیكوتین (۳۲ درصد) و مواد افیونی (۲۳ درصد) و در حد مشابه الكل (۱۵ درصد) است.بعضی از گروه های اجتماعی بیشتر در معرض خطر ابتلا به عوارض زودرس یا دیررس مصرف حشیش یا ماری جوانا هستند، از جمله نوجوانانی كه سابقه مشكلات تحصیلی دارند، مصرف حشیش را خیلی زود در سال های ابتدایی زندگی شروع می كنند، در معرض خطر مصرف سایر موادمخدر یا محرك هستند و یا به حشیش وابسته می شوند. زنانی كه حین بارداری به مصرف حشیش ادامه می دهند ممكن است در معرض خطر بالای به دنیا آمدن نوزادان كم وزن باشند و بالاخره در افراد دچار بیماری های ریوی مانند آسم و برونشیت یا بیماری های روانی مثل اسكیزوفرنی یا وابستگی به الكل و سایر موادمخدر مصرف حشیش ممكن است بیماری اصلی فرد را تشدید كند.

آیا مصرف حشیش زمینه ساز اعتیاد به سایر مواد مخدر قوی تر است؟
همه بررسی هایی كه در آمریكا انجام شده است نشان دهنده توالی مصرف ابتدایی ماری جوانا و سپس روی آوردن به داروی غیرقانونی «قوی تر» مانند مواد محرك (آمفتامین ها) و مواد افیونی بوده است. اما پژوهشگران در تفسیر این توالی اختلاف نظر دارند.
فرضیه كمتر قانع كننده این است كه مصرف كانابیس مستقیماً باعث افزایش مصرف سایر موادمخدر یا محرك می شود. اما دو فرضیه دیگر كه بیشتر حمایت متخصصان را جلب كرده است، یكی این است كه نوجوانان ناسازگاری كه به مصرف حشیش روی می آورند، در عین حال مستعد مصرف سایر موادمخدر هم هستند؛ دوم آنكه مصرف حشیش باعث تعامل اجتماعی آنها و همسالان مصرف كننده موادمخدر و دسترسی بیشتر به فروشندگان این مواد می شود، بنابراین احتمال بیشتری دارد كه به سایر مواد مخدر هم آلوده شوند.

مصارف طبی كانابیس
كانابینوئید های صناعی در حال حاضر به صورت قرص خوراكی نابیلون (
nabilone) در انگلیس و دانابینول (danabinol) در ایالات متحده به عنوان داروی ضداستفراغ قوی برای بیماران مبتلا به سرطان كه تحت شیمی درمانی هستند مورد استفاده است.با توجه به اثرات افزاینده اشتهای مواد شبه كانابیسی از آنها در درمان بیماران مبتلا به بی اشتهایی، تهوع و استفراغ ناشی از ایدز، مصرف مواد افیونی و داروهای ضدویروسی نیز استفاده می شود.اثرات ضد درد و شل كننده عضلانی كانابیس، امكان استفاده از آن را در درمان دردهای مزمن چه به تنهایی و چه همراه سایر دارو ها فراهم می آ ورد، هر چند در این مورد تحقیقات زیادی تا به حال انجام نشده است. استفاده از مواد شبه كانابیسی در مدل های حیوانی بیماری MS اسكلروز متعدد) نشان دهنده كاهش لرزش و گرفتگی عضلانی بوده است. همچنین گزارش های موردی زیادی در مورد اثرات مفید كانابیس در برطرف كردن عوارض MS وجود دارد. در حال حاضر تحقیقات در مورد اثبات اثرات مفید كانابیس در درمان MS ادامه دارد.پژوهش ها در دو دهه گذشته دو نوع گیرنده كانابینوئیدی را در بدن مشخص كرده است. گیرنده های CB1 كه در دستگاه اعصاب مركزی (عقده های پایه ای، مخچه، قشر مخ، هیپوكامپ و طناب نخاعی) و نیز در بافت های محیطی مانند رحم و قلب وجود دارند و گیرنده های CB2 كه در بافت های محیطی، در طحال و ماكروفاژها قرار دارند و نقشی در تنظیم فعالیت لنفوسیت ها به عهده دارند این گیرنده ها دارای لیگاندهای درون زا نیز هستند. امید بر این است كه در آینده با ساخت داروهایی كه به طور اختصاصی بر این گیرنده ها اثر كنند، بتوان اثرات درمانی ناشی از كانابیس را بدون عوارض جانبی احتمالی به دست آورد.

اختلاف نظر ها در مورد نحوه برخورد با حشیش و ماری جوانا
گسترش بی سابقه مصرف كانابیس در كشورهای غربی و نیز ادعاها در مورد كم ضرر بودن یا حتی منافع آن باعث تقاضا های فراوان برای قانونی كردن مصرف آن شده است، همچنان كه مثلاً مصرف سیگار و الكل در این كشورها قانونی است سیاست كشورهای غربی در این باره متفاوت بوده است، در حالی كه در كشوری مانند هلند مصرف كانابیس در كافه هایی خاص آزاد و قانونی است، در بعضی مكان ها در ایالات متحده مصرف آن غیرقانونی است.موافقان قانونی شدن مصرف كانابیس بر چند نكته تاكید می كنند؛ یكی اینكه هزینه های زیادی برای كنترل مصرف آن باید صرف كرد بدون اینكه تاثیری در جلوگیری از گسترش استفاده از آن داشته باشد. نكته دیگر این است كه اعمال مجازات های قانونی در مورد مصرف كنندگانی كه از پیش ممكن است دچار محرومیت های اجتماعی باشند، را در معرض بدتر شدن وضعیت شغلی یا تحصیلی قرار می دهد.از طرف دیگر منع مصرف آن باعث روی آوردن افراد به قاچاقچیان می شود كه ممكن است آنها را به سایر موادمخدر خطرناك تر آلوده كنند و بالاخره اینكه آنها به نتایج بررسی هایی استناد می كنند كه آزاد شدن مصرف كانابیس در هلند یا ۱۱ ایالت آ مریكا باعث افزایش رواج مصرف آن نشده است.در مقابل مخالفان آزادسازی مصرف كانابیس از یك طرف به خطرات مربوط به سلامتی و امكان وابستگی به آن و عدم اثبات اثرات مفید را مطرح می كنند و نیز منافع قانونی شدن آن را مانند سیگار و الكل رد می كنند. به گفته آنها سیگار و الكل به رغم قانونی بودن سالانه باعث مرگ افراد بسیار می شوند و این خطر نیز وجود دارد كه شركت های تولید كننده سیگار كه در كشورهای غربی با خطر از دست دادن بازارهای خود و نیز دعواهای قضایی متعدد برای جبران خسارات وارده بر سلامت افراد روبه رو هستند، با سوءاستفاده از بازار جدید ایجاد شده، به ترویج مصرف حشیش و ماری جوانا بپردازند در عین آنكه از نظر آنها كنترل كردن بازار قانونی كانابیس نیز غیرممكن است.


نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 2 شهریور 1391 توسط admin
استفاده از مطالب وبسایت با ذکر نام ترامادول 100 بلامانع است